H

E

Y

K

HEYK

KOTŁY NA SŁOMĘ - PIECE NA BIOMASĘ

Kotły na słomę

Zajmujemy się produkcją kotłów na słomę od 1993 roku. Nasze ogromne doświadczenie pozwala nam oferować piece na słomę najwyższej jakości.

W ofercie posiadamy kotły na biomasę w mocach od 150 KW do 1500 KW. Są to kotły wsadowe, przystosowane do spalania słomy z kukurydzy, siana, ziół, rzepaku oraz lnu. Są to produkty niskotemperaturowe, przeznaczone głównie do pracy w układzie otwartym, ze specjalistycznym zbiornikiem akumulacyjnym.

Kotły HEYK HC wyposażone są w komorę spalania biomasy, komorę dopalania oraz wymiennik cieplny rurowy. Są to więc kompleksowo zaprojektowane urządzenia, które spełniają wszelkie normy ergonomicznego i prawidłowego użytkowania.

Warto zaznaczyć, że palenisko kotła możemy dostosować do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Jeśli więc poszukujesz pieca, który będzie zaprojektowany w specjalistyczny sposób to jesteśmy w stanie wykonać tego typu produkt.

Co istotne nasze urządzenia mogą być stosowane tylko i wyłącznie w instalacjach systemu otwartego, z zabezpieczeniem zgodnym z normą PN-EN 12828+A1:2014-05. Wyposażenie instalacji grzewczych jest również zgodne z p. 4.6.3 ww. normy. Każdy nasz kocioł na słomę posiada znak CE.

Previous
Next

Piece na biomasę projektowane według potrzeb Klienta - kocioł 1000kw na słomę

Posiadamy ogromne doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu oraz montażu pieców na biomasę. Dzięki temu możemy zagwarantować najwyższą jakość produktów i bezawaryjne działanie przez lata.

 

Zdajemy sobie sprawę, że rozwiązania tego typu często muszą być idealnie dopasowane do potrzeb Klienta. Dlatego gwarantujemy kompleksowe, indywidualne podejście do każdego zlecenia. Jeśli zależy Ci na terminowości, rzetelności oraz wysokiej jakości pieca – zapraszamy do kontaktu.

Previous
Next

W Polsce wytwarza się około 30 mln ton słomy rocznie. Zaledwie 1/3 z tego jest wykorzystywana w sposób efektywny. Reszta stanowi odpad poprodukcyjny. Istnieje jednak sposób na zagospodarowanie nadmiaru wytworzonej w Polsce słomy, są to kotły na słomę.

 

Słoma wydaje się mało wydajnym źródłem energii. Okazuje się jednak, że jest to podejście mylne. Stanowić ona może bowiem wydajne, ale równocześnie tanie i ekologiczne biopaliwo, które znajduje zastosowanie w wielu branżach. W dobie rosnącego zanieczyszczenia środowiska warto rozważyć jej zastosowanie.

Gdzie można stosować kotły na słomę?

Kotły na słomę znajdują zastosowanie w wielu branżach. Zdecydowanie najczęściej są jednak stosowane w rolnictwie m.in. w chlewniach, gorzelniach czy suszarniach. Mogą być instalowane jako kotły stacjonarne. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w dużych budynkach.

 

Kotły na biomasę mogą również zostać przystosowane do pracy mobilnej. Są wtedy zasilane belami siana, które ładowane są bezpośrednio z ciągnika. Za pomocą kotłów na słomę możliwe jest skonsternowanie niewielkiej ciepłowni, służącej do zasilania budynków rolnych i mieszkalnych. W takiej aplikacji najbardziej sprawdza się tzw. rozwiązania kaskadowe. Do pieca opalanego słomą można podłączyć wytwornice pary, co czyni jego zastosowanie jeszcze szerszym.

Jak zbudowane są piece na siano?

Piece na siano składa się przeważnie z dużej, zabudowanej komory załadowczej. Na jej końcu umieszczona jest specjalna dysza, która umożliwia odprowadzenie spalin najpierw do wymiennika rurowego, a następnie do komina. Istnieje możliwość wyposażenia takich pieców w dodatkowe urządzenia (ekonomizer, multicyklon). Ich rolą jest dodatkowa redukcja ilości emitowanych spalin oraz podniesienie sprawności pieca.

 

Dodatkowe urządzenia stosuje się zazwyczaj w piecach, które znajdują się blisko zabudowań lub na obszarach poddawanych szczególnej ochronie. Kotły na biomasę mogą różnić się miedzy sobą gabarytami oraz innymi parametrami, takimi jak: moc, pojemność paleniska, maksymalna temperatura czy rodzaj przyłącza instalacji. Piece na biomasę są zazwyczaj w wysokim stopniu zautomatyzowane.

 

Jednorazowo, w zależności od wielkości pieca oraz rozmiaru bel siana, w piecu można spalać nawet do 8 bel jednorazowo. Sprawia to, że piece na słomę można bardzo rzadko ładować, w przypadku wielu modeli wystarczy jedno do trzech załadowań dziennie.

Piece na siano – zalety pieców opalanych słomą

Słoma stanowi tanie, łatwo dostępne, a przede wszystkim odnawialne źródło energii. Jej spalanie jest procesem wydajnym i efektywnym.

 

Kotły na słomę są głównie opalane belami słomy, które mogą mieć różne wymiary. Dużą zaletą takich pieców jest fakt, że można w nich też stosować inne rodzaje biopaliwa, m.in. zrębek, trociny, brykiet czy pellet.  Kotły na biomasę są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Przyjmuje się, że ich bilans emisji dwutlenku węgla jest neutralny dla atmosfery.

 

Oznacza to, że emitują one tylko tyle tego gazu, ile wcześniej pochłonęły rośliny, z których słomę otrzymano. Piece na siano wytwarzają również stosunkowo niewiele popiołu. Dodatkowo popiół taki jest bardzo wartościowym, naturalnym nawozem. Jak widać zarówno z ekonomicznego, jak i z ekologiczne punktu widzenia, całkiem sporo faktów przemawia na korzyść kotłów opalanych słomą.

Wady kotłów opalanych na słomę

Niestety, jak wszystkie rozwiązania, także kotły na słomę mają pewne wady. Pierwsza i najważniejsza jest związana nie z samymi piecami, ale z materiałem opałowym, czyli słomą. Słoma pali się dość szybko, trzeba więc mieć jej zmagazynowane większe ilości.

 

A to zajmuje całkiem sporo miejsca. Dodatkowo słoma przeznaczona na opał nie może być przechowywana byle jak. Najlepiej, aby magazyn słomy stanowił zamknięte i zadaszone pomieszczenie. Pomoże to zminimalizować ryzyko jej zawilgocenia.

 

Kotły na biomasę nie mogą być opalane wilgotną słomą. Zawilgocenia zmniejsza bowiem ich wydajność oraz powoduje wytwarzanie dużo większej, niż normalnie, ilości spalin. Kotły na słomę opalane wilgotnym paliwem, wymagają również częstszego czyszczenia, ponieważ powstaje w nich dużo więcej substancji smolistych.

 

Problem może również stanowić wysoka zawartość substancji lotnych w słomie. Komin pieca na biomasę powinien być zabezpieczony nakładką, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się żarzących części lotnych.

Czy piece opalane słomą są lepszym rozwiązaniem niż piece opalane węglem?

Jak już wspomniano, słoma przeznaczona na opał nie może być wilgotna. Uważa się, że optymalna zawartość wilgoci w słomie powinna wynosić między 12 a 20%. Słoma o takich własnościach określana jest mianem słomy szarej.

 

Wyliczenia wskazują, że spalając w piecu na biomasę 1,5 kg słomy szarej, otrzymuje się taką samą ilość energii jak podczas spalania 1 kg węgla kamiennego o średniej jakości.

 

Poza poziomem wilgoci słoma powinna być odpowiednio sprasowana oraz zbierana we właściwym momencie, podczas tzw. ściętej sieczki. Uwzględniając wszystkie te czynniki, szacuje się, że piece na siano mogą być nawet o połowę tańsze o obsłudze niż piece opalane węglem.

czytaj dalej

Administratorem Państwa danych osobowych jest Zakład Produkcyjno-Handlowy Heyk Bartosz Ciołczyk, NIP: 916-137-23-55, Grabownica 15, 56-320 Krośnice. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: bartoszciolczyk@op.pl

Kontakt - piece na słomę