Ogrzewanie węzłów betoniarskich
Cały blok jest modułowy, składa się z kontenera wraz z wyposażeniem. W jego skład wchodzi kocioł wodny, który połączony jest z wymiennikiem ciepła do ogrzewania wody technologicznej. Dodatkowo nagrzewnica gorącego powietrza współpracuje z wentylatorem wysokiego ciśnienia. Co warte uwagi nasz wentylator został opracowany tylko i wyłącznie na potrzeby tego urządzenia ogrzewającego kruszywo.
Nasze urządzenia do ogrzewania betoniarskich węzłów był dostarczane do tak znanych firm jak Skanska, Jucha Beton, Kocela Instalbud, Tauron Wydobycie, WBM Zbigniew Mikołajczyk, Renewis Consils, Basiński Beton czy GO-trakt.
Dostarczamy nasze produkty również na rynki zagraniczne – np. na Ukrainę, Rosję, Rumunię, Litwę, Finlandię czy Norwegię.
Zastosowanie ciepłowni do całorocznej pracy węzłów betoniarskich obejmuje zazwyczaj dwa zadania: pierwsze to ogrzewanie i rozmrażanie kruszyw w kompleksach dozujących (w lejach), drugie to ogrzewanie wody do produkcji betonu. Niezbędna moc cieplna instalacji zależy od pojemności jednostek betonowych i jest dobierana przez specjalistów w zależności od zadań.
Zastosowanie instalacji cieplnych w betoniarniach całorocznych z reguły wiąże się z rozwiązaniem dwóch problemów: pierwszy – ogrzewanie i rozmrażanie kruszyw w kompleksach dozowania, drugi – ogrzewanie wody do produkcji betonu. Niezbędna moc cieplna instalacji zależy od pojemności jednostek betonowych i jest dobierana przez specjalistów w zależności od zadań.
Węzły całoroczne
Betoniarnia całoroczna jest uniwersalną mieszalnią, która może być eksploatowana również w temperaturach ujemnych. Dzięki izolacji lejów zasypowych i samej jednostki mieszającej, a także obecności elementów grzewczych, zapewni przestrzeganie optymalnego reżimu temperaturowego podczas produkcji mieszanek betonowych. Większość mieszalni może pracować w okresie zimowym bez utraty wydajności i jakości produktu końcowego.
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania instalacji w okresie zimowym stosuje się następujące rozwiązania:
- Okładzina z płyt warstwowych ograniczająca straty ciepła. W lecie będzie chronić elementy roślinne przed przegrzaniem;
- Różne elementy grzewcze do utrzymywania temperatury cieczy i samego moździerza;
- Na zbiornikach kruszywa montowane są gęste pokrywy chroniące przed opadami atmosferycznymi.
Całoroczne węzły betoniarskie nie muszą być stacjonarne. Heyk.pl posiada doskonałe rozwiązania mobilne dla przedsiębiorców zamierzających produkować beton przez cały rok. Ogrzewanie węzłów betoniarskich może zaspokoić zapotrzebowanie zarówno placów budowy, jak i fabryk prefabrykatów na wysokiej jakości beton.
Jak działa system grzewczy?
System ogrzewania jest stosowany, gdy konieczne jest usunięcie wilgoci z materiałów obojętnych oraz gdy temperatura spada poniżej zera. Wentylator wysokociśnieniowy wdmuchuje zimne powietrze do generatora ciepła, gdzie jest ono podgrzewane do temperatury 170 stopni Celsjusza.
Ogrzane powietrze jest następnie kierowane pod ciśnieniem 7.500 Pa przez izolowane kanały powietrzne do dolnej strefy lejów materiałowych lub do strefy załadunku rozdzielaczy klinowych dla materiałów obojętnych. Odpowiednio rozmieszczone kolektory zapewniają równomierne rozprowadzenie gorącego powietrza, które ogrzewa materiał, przygotowując go do podania na przenośnik taśmowy oraz do dystrybutora kruszywa.
Równocześnie z pracą generatora ciepła, woda jest podgrzewana i utrzymywana zadana temperatura przez kocioł c.o. w specjalnym zbiorniku. Dzięki wyżej wymienionej zasadzie działania, ogrzewania powietrznego kruszyw, przy zainstalowanym systemie ogrzewania węzłów betoniarskich, możliwe jest przygotowanie wszystkich podstawowych składników i zapewnienie wysyłki betonu w temperaturze co najmniej +20 stopni w każdych warunkach pogodowych.
Wytwornice ciepła
Wysokotemperaturowy generator ciepła Total jest nowoczesnym izolowanym urządzeniem grzewczym, które składa się z następujących części:
- automatyczny palnik blokowy;
- blok wymiany ciepła trójprzepływowy (na olej napędowy lub gaz ziemny);
- wentylator wysokociśnieniowy
Korzyści z korzystania z systemu
Nasze generatory ciepła mają szereg zalet w porównaniu z tradycyjnie stosowanym systemem ogrzewania parowego:
- Strumień gorącego, suchego powietrza, wpadając pod wysokim ciśnieniem w żwir i piasek, szybko je nagrzewa, wysuszając całą objętość materiału.
- W doprowadzanym powietrzu nie występują produkty spalania, co zapewnia jego ekologiczną czystość i bezpieczną pracę układu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pojemniki na paszę zwykle znajdują się na miejscu.
- Zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu materiału budowlanego, przywieraniu do ścian bunkra, naruszeniu stosunku wodno-cementowego oraz pogorszeniu jakości produkowanego betonu.
- Po zakończeniu ogrzewania materiał w leju nie zamarza, ponieważ wewnątrz pozostaje wilgoć. Eliminuje to konieczność poświęcania dodatkowej energii i czasu na rozmrażanie materiału budowlanego po rozpoczęciu nowego cyklu grzewczego.
- Zastosowanie tej metody ogrzewania nie powoduje rozwoju procesu korozji, co może skrócić okres jego eksploatacji.
Podstawowe wyposażenie:
- Autonomiczny generator ciepła działający na gaz lub olej napędowy.
- Kolektory doprowadzające powietrze do leja.
- System automatyki z możliwością podłączenia do laptopa lub komputera.
- System uruchamia się jednym przyciskiem.
Wyposażenie opcjonalne:
- System ogrzewania wody.
- Podłączenie do głównej linii kanału powietrznego dodatkowych zaworów dławiących służących do podgrzewania wody.
- Montaż systemu filtracji oraz zmiękczania wody przemysłowej.
- Instalacja przemiennika częstotliwości, który umożliwia sterowanie wentylatorem promieniowym.
- Instalacja dodatkowego modułu, który pozwala kontrolować pracę systemu od Heyk.pl w trybie online.
Cechy kompletnego zestawu systemu grzewczego
W skład systemu grzewczego Total wchodzi podstawowy i dodatkowy zestaw wyposażenia. Wyposażenie główne jest zawsze obecne w kompletnym zestawie, a wyposażenie dodatkowe można zamówić opcjonalnie, zgodnie ze specyfikacją klienta.