H

E

Y

K

HEYK

Zbiorniki buforowe

Previous
Next

Zbiorniki buforowe

Nasza oferta to również zbiorniki buforowe dużych objętości. To typ urządzeń, który zapewnia bezciśnieniowe magazynowanie gorącej wody użytkowej. Możliwa objętość to od 8m3 do 200m3.

Doskonale sprawdzają się przy spalaniu słomy w kotłach wodnych, ale również w ogrodnictwie czy podczas ogrzewania dużych obiektów kubaturowych.

Zbiornik buforowy, czyli zasobnik ciepła, to zbiornik, który pozwala na magazynowanie energii cieplnej do późniejszego wykorzystania. Jest to optymalne rozwiązanie dla systemów grzewczych, które mogą magazynować nadwyżki energii cieplnej.

Dlaczego zbiorniki buforowe są ważne?

Niestety, niewiele osób w Polsce stosuje zbiorniki buforowe w swoich systemach grzewczych. Ponieważ jest to wydatek, i trzeba zainstalować system grzewczy ze zbiornikiem buforowym w pomieszczeniu nie mniejszym niż 5 metrów kwadratowych. Jednakże europejskie doświadczenia w stosowaniu zbiorników buforowych dowiodły ich zalet ekonomicznych. Ponadto zbiornik buforowy jest przede wszystkim elementem bezpieczeństwa, ponieważ zmniejsza ryzyko przegrzania czynnika grzewczego.

Rodzaje zbiorników buforowych:

  • Zbiorniki akumulacyjne to zbiorniki akumulujące ciepło do gromadzenia i konserwacji chłodziwa w systemach grzewczych na obszarach mieszkalnych małych obszarach przemysłowych .
  • Zbiorniki buforowe „zbiornik w zasobniku” – spełniają te same funkcje co konwencjonalne zasobniki, ale jednocześnie dzięki wbudowanemu zasobnikowi CWU mogą zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę.
  • Zbiorniki z wbudowanymi wężownicami lub buforem biwalentnym – służy do współpracy ze źródłami wykorzystującymi inny rodzaj nośnika ciepła np. pompy ciepła, kolektory słoneczne.

Większość typów zbiorników buforowych posiada możliwość zamontowania w nich wężownicy grzewczej. Zasobnik buforowy należy dobrać w zależności od systemu grzewczego. Obliczanie i wybór butli buforowej jest procesem czasochłonnym. W większości przypadków zbiornik dobierany jest na podstawie pojemności kotła lub kotłów, które będą na nim pracować. Na przykład przy mocy kotła 25 kW minimalna zalecana pojemność zasobnika buforowego wynosi 500 litrów, optymalnie 1000 litrów.

Zasada obliczania pojemności zbiornika buforowego

Istnieją różne metody obliczania zalecanej objętości, ale z doświadczenia wynika, że najbardziej prawidłowa wynosi co najmniej 20-30 litrów na 1 kW mocy kotła na paliwo stałe. Oznacza to, że im większa moc kotła, tym większa objętość bufora.

Zbiorniki buforowe do kotła na paliwo stałe

Wszystkie kotły na paliwo stałe, niezależnie od ich rodzaju i sposobu spalania paliwa, posiadają następujące ogólne właściwości:

  • Pracują tylko w wąskim harmonogramie wysokotemperaturowym (90/750 C lub 80/600 C).
  • Mogą zmieniać moc w zakresie 100…50%- w ten sposób zmniejszając ilość dopływającego powietrza do spalania. Co więcej, wraz ze spadkiem mocy wydajność gwałtownie spada z powodu wzrostu udziału CO.
  • Kocioł nie może zostać zatrzymany, dopóki całe paliwo się w nim nie wypali.
  • Kocioł dobierany jest z rezerwą mocy około 15% na najzimniejszy okres pięciodniowy.

Nowoczesne systemy grzewcze, w zależności od temperatury zewnętrznej i klimatu panującego w pomieszczeniu, zmieniają przepływ i temperaturę w urządzeniach grzewczych. W przypadku instalacji kotła na paliwo stałe w systemie grzewczym pojawia się więc dylemat: kocioł jest najbardziej ekonomiczny w trybie wysokotemperaturowym, a system grzewczy w trybie niskotemperaturowym.

 

Zbiorniki buforowe rozwiązuje ten dylemat. Umożliwia on kotłowi na paliwo stałe spalanie paliwa z maksymalną wydajnością i magazynowanie go w zbiorniku buforowym. Zaobserwowano również, że systemy z kotłami na paliwa stałe, które nie posiadają zasobnika buforowego, mają zużycie paliwa 2 do 2,5 razy większe niż systemy z zasobnikiem buforowym.

 

Można to wytłumaczyć faktem, że przez większość czasu w sezonie grzewczym pogoda jest stosunkowo ciepła, co oznacza, że kocioł zawsze pracuje z niedoborem powietrza do spalania, a większość paliwa dosłownie spływa w postaci CO. Oprócz oszczędności paliwa – zmniejsza się ilość załadunków paliwa w ciągu dnia.

 

Jeżeli temperatura w zbiorniku buforowym spadnie, to czy oznacza to, że kocioł musi być ponownie rozpalony?

 

Tak, ale jak szybko spada temperatura? W przypadku systemu bez zbiornika buforowego, temperatura zaczyna spadać natychmiast, a spadek ten zaczyna być odczuwalny przez człowieka średnio od 30 minut do 3 godzin  (w zależności od temperatury na zewnątrz, izolacji domu, itp.) W systemie ze zbiornikiem buforowym zwiększa się ilość wody w systemie (w zależności od objętości bufora od 500 litrów do 2000 i więcej). W związku z tym, ta objętość wody będzie się ochładzać kilkakrotnie wolniej.

 

Okazuje się, że ochłodzenie po zatrzymaniu kotła, odczuwa się nie w ciągu 0,5-3 godzin, ale około 6-24 godzin. To są prawdziwe korzyści i oszczędności. Właśnie w tym czasie można uniknąć ogrzewania kotła.

 

Ogromną zaletą zbiornika magazynowego jest dodatkowe zabezpieczenie systemu. Najprościej rzecz ujmując, zbiorniki buforowe chronią kocioł na paliwo stałe i całą instalację przed przegrzaniem w przypadku awarii zasilania. Ponieważ drewno w kotle na paliwo stałe nie może przestać się palić w mgnieniu oka, a nie ma cyrkulacji wody, kocioł przechodzi w tryb awaryjny. W przypadku zaniku energii elektrycznej i braku pracy pomp obiegowych, przy pewnej instalacji (podłączenie bufora przez obieg naturalny do kotła na paliwo stałe), zbiornik przejmuje nadmiar energii cieplnej, a w systemie nie ma sytuacji awaryjnej.

Wybór zbiornika buforowego

Specjaliści z Heyk.pl z przyjemnością pomogą  w doborze zbiornika buforowego, który spełni Wasze potrzeby. Montaż siłownika zderzakowego nie jest łatwy, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni siłownik zderzakowy, aby uniknąć problemów podczas instalacji.

 

Montaż zbiornika buforowego powinien być wykonywany wyłącznie przez profesjonalistów, ponieważ przy podłączaniu zbiornika buforowego należy wziąć pod uwagę wiele szczegółów. Ważne jest, aby dysponować oddzielnym pomieszczeniem lub specjalnym miejscem na instalację wymaganej pojemności zbiornika buforowego.

czytaj dalej

Administratorem Państwa danych osobowych jest Zakład Produkcyjno-Handlowy Heyk Bartosz Ciołczyk, NIP: 916-137-23-55, Grabownica 15, 56-320 Krośnice. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: bartoszciolczyk@op.pl

Kontakt - zbiorniki buforowe